Peer podpora
Peer podpora je poskytována v situacích, při nichž došlo k psychickému zasažení profesionálů, nejčastěji při výkonu práce zdravotnických pracovníků.
Může se jednat o náraz akutní události, stejně jako o chronické zatížení nebo přetížení. Jedná se o první psychickou podporu (nikoliv péči psychologickou či psychoterapeutickou) vedenou vycvičeným zdravotníkem – peerem. Jejím cílem je podpořit zdravotnického pracovníka, zasaženého psychicky nadlimitně zátěžovou situací. Služba je pro zájemce bezplatná.
Kdo je to peer
Peer je profesní kolega, tedy zdravotnický pracovník, který absolvoval specifický výcvik psychosociální podpory kolegů. Na základě tohoto výcviku může poskytovat v definovaném rozsahu první psychickou podporu kolegům. Peer podpora patří mezi benefity péče o zaměstnance organizace a vychází z osvědčeného modelu používaného v řadě zemí.
Zdravotníci jsou profesionálové, proč potřebují psychosociální podporu?
Zdravotníci jsou také „jen“ lidé. Je tedy samozřejmé, že se musejí vyrovnávat s prožitými traumatickými událostmi stejně jako lidé, kteří jimi byli přímo zasaženi. Cílem peer podpory je zmírnit důsledky nepříjemných zážitků zmírnit natolik, aby se negativně nepromítaly v další práci.
Jak probíhají intervence?
1. Individuálně (osobně, telefonicky, emailem)
|
2. Skupinově – Je poskytována prostřednictvím specifických metod:
|
Co může být nadlimitní událost nebo situace?
|
|
Zdravotník má právo na péči o své duševní zdraví, což podporuje i zákon č. 374/2011Sb. § 16, ods. b.
Kdo službu organizuje?
Činnost SPIS v České republice je podporována ze strany MZČR. Toto vydalo v září roku 2019 Metodické doporučení pro poskytování psychosociální podpory ve zdravotnictví, které je přístupné ZDE. Dále je SPIS podporován Asociací zdravotnických záchranných služeb ČR, Odborná společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP.
Za celou službu zodpovídají odborní garanti – kliničtí psychologové s praxí ve zdravotnictví, kteří prošli stejným výcvikem jako všechny osoby zapojené v systému.
V jednotlivých krajích jsou krajští koordinátoři. Ti zajišťují dostupnost péče a organizují činnost SPIS na svěřeném území.
Když chci zůstat anonymní…
O obsahu uskutečněného setkání zaměstnavatel ani nadřízený žádnou zprávu nedostává.