O nás

PEER podpora

Poskytujeme psychosociální intervenční službu, jejíž náplní je první psychická a psychosociální pomoc ve zdravotnictví.

Do péče zahrnujeme jak intervenční služby, tak i preventivní opatření a to formou edukace o vhodných strategiích při zvládání stresu. Důvodem, proč zdravotnický pracovník a další pracovníci zdravotnického zařízení peer podporu potřebují, jsou situace, kdy vlivy z prožitých traumatických událostí působí na pracovníka úplně stejně jako na přímo zasažené. Je indikovaná v případě akutní reakce na stres a je jednoznačnou prevencí rozvoje posttraumatické stresové poruchy. Tato péče přispívá také k snížení vlivu podnětů, které způsobují syndrom vyhoření.

Psychosociální intervenční péči a první psychickou pomoc můžeme definovat i jako první psychickou péči a podporu poskytovanou prostřednictvím vyškolených zdravotníků nejen svým kolegům zdravotníkům, ale i příbuzným, známým a svědkům nečekaných a náročných událostí. Metodicky a odborně je péče zaštítěna Systémem psychosociální intervenční služby v ČR, který zahrnuje síť odborníků (klinických psychologů / psychiatrů, peerů, interventů) vyškolených v poskytování první psychické pomoci. Systém vychází z celosvětově rozšířeného Critical Incident Stress Management.

Program slouží jako prevence vzniku a rozvoje:

  • syndromu profesního vyhoření,
  • závislosti na psychotropních látkách,
  • posttraumatické stresové poruchy,
  • psychosomatických onemocnění,

Snižuje riziko profesního selhání.

Péče zdravotnického interventa

  • Poskytujeme psychosociální podporu příbuzným a blízkým pacientů, kteří jsou zasaženi akutní stresovou poruchou v důsledku událostí mimořádného charakteru.
  • Cílem péče je především snížení hladiny stresu, umožnit bezpečný průchod emocí, identifikovat kompenzační mechanismy zvládání stresové zátěže a poskytnout maximální psychickou podporu včetně zprostředkování dalších forem pomoci, je-li to nutné.
  • Péče interventa může být poskytnuta jednotlivci, ale i skupině zasažených a vychází z principu komplexního pojetí péče o pacienta a jeho blízké.

Systém psychosociální intervenční služby v prostředí Fakultní nemocnice Olomouc

Zdravotnictví je velmi specifický obor lidské činnosti, v němž se setkávají pacienti se svými pomáhajícími – zdravotníky. Další stranou trojúhelníku jsou blízcí, příbuzní našich pacientů a tito velmi často vstupují do prostoru zdravotnického prostředí. Tato vzájemná setkání, zejména při náhlých a těžkých onemocněních, úrazech, nebo dokonce úmrtích, nebývají radostná, chtěná, ani plánovaná.

Peer podpora

Uvedené události mohou vést k významnému zasažení zdravotnického personálu po stránce psychosociální. Nesou-li si zdravotníci tato nakumulovaná traumata dále životem, může se v prvních dnech po události vyvinout akutní stresová reakce a bez řešení krizové situace posttraumatická stresová porucha. Významně se může u zdravotníků rozvíjet syndrom vyhoření.

Od roku 2011 je ve Fakultní nemocnici Olomouc zaveden projekt Systém psychosociální intervenční služby (SPIS). Tato služba je orientovaná na psychosociální podporu zdravotníků a to především těch, kteří jsou nebo byli akutním postraumatickým vlivům vystaveni nejvíce.

Důležité je podotknout, že krizovými situacemi ve zdravotnictví procházejí kromě přímých zdravotnických pracovníků také zaměstnanci na pozicích THP a dalších. Psychosociální podpora poskytovaná v rámci SPIS vychází z principů Critical Incident Stress Managementu (CISM) a je založena především na kolegiální (peer) podpoře.

Službu systému mohou využít v případě potřeby zdravotničtí pracovníci bez ohledu na oddělení či klinice, kde pracují. Úkolem této péče je prožité události uzavřít, aby si je zdravotničtí pracovníci a mnohdy i ostatní nenesli dále životem.

Tým zdravotnických interventů

Ve FN Olomouc působí od roku 2018 tým zdravotnických interventů, kteří poskytují psychosociální podporu blízkým a příbuzným našich pacientů, a to v případě zasažení akutní stresovou poruchou. Tato podpora může pomoci v prevenci rozvoje posttraumatické stresové poruchy. Cílem péče je především snížit hladinu stresu, umožnit bezpečný průchod emocí, identifikovat kompenzační mechanismy zvládání stresové zátěže a poskytnout maximální psychickou podporu včetně zprostředkování dalších forem pomoci, je-li to nutné.

Péče interventa může být poskytnuta jednotlivci, ale i skupině zasažených a vychází z principu komplexního pojetí péče o pacienta a jeho blízké.

Zdravotničtí interventi jsou v případě potřeby povoláni na kliniku či oddělení k poskytování první psychické pomoci. Tato služba je poskytovaná v nepřetržitém režimu a to ve spolupráci týmu zdravotnických interventů, klinických psychologů OKPSY a Psychiatrické kliniky.

Činnost SPIS v České republice je podporována ze strany MZČR, které vydalo v září roku 2019 Metodické doporučení pro poskytování psychosociální podpory ve zdravotnictví (dostupné ZDE).